RadyoBALFM.COM – Blog Sayfasına Hoşgeldiniz

Winston Churchill Hakkında 10 Enteresan Bilgi

20.11.2022
53

Tam ismiyle Sir Winston Leonard Spencer Churchill, 1874 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. 1965 yılında 90 yaşında hayatını kaybetmiş vakit …

Winston Churchill Hakkında 10 Enteresan Bilgi
Rate this post

Tam ismiyle Sir Winston Leonard Spencer Churchill, 1874 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. 1965 yılında 90 yaşında hayatını kaybetmiş vakit geride kalmış adı tarih kitaplarınıza yazdıracak sayısız olay bırakmıştı. Zira kendisi Birinci Dünya Savaşı’nda donanma bakanı olarak Çanakkale’nin geçeceğini düşünmüş,İkinci Dünya Savaşı’nda ise başbakan olarak Almanya’ya baş tutmuştu.

Kraliyet Harp Okulunu bitirdikten sonra orduya yazılan ve Boer Savaşı sırasında esir düşmüş olan Winston Churchill, İngiltere’ye dinlenmek için sıvadı ve siyasete atıldı. NATO ve Avrupa Konseyi’nin hatırasında değerli bir merdane de üstlenerek asker olarak emekli gördükten sonra kendini sanata verdi. Gelin Winston Churchill Doğum’a giresan bilgisine yakından bakalım.

Winston Churchill hakkında pek çoklarını birinci kere duyacağınız enteresan bilgiler:

  • İngiltere’nin en değerli ismi Winston Churchill’in annesi Amerikalıydı.
  • Başarısız bir öğrenci olan Winston Churchill az kalsın askeri okula giremiyordu.
  • Winston Churchill’i bir yapan olay, esir kampından kahraman kaçmasıdır.
  • Çanakkale Zaferi az kalsın Winston Churchill’in siyasi mesleğini bitiriyordu.
  • Gandhi’nin açlık grevi sırasında “Bırakın ölsün!” demiştir.
  • İkinci Dünya Savaşı’nın yazgısını götüren pek çok güvenlik imzası attı.
  • Winston Churchill İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminine yakın yapılan bir seçimi kaybetti.
  • getirmek için ‘demir perde’ terimini kullanan kişi Winston Churchill’dir.
  • Winston Churchill, Nobel Edebiyat Mükafatı sahibi bir muharrirdir.
  • Defalarca yaşama kazaları atlatan Winston Churchill, eceliyle ölmeyi bir muvaffakiyet kabul etti.

İngiltere’nin en değerli ismi Winston Churchill’in annesi bir Amerikalıydı:

Winston Churchill’in babası yedinci Marlborough Dükü’nün üçüncü oğlu Lord Randolph Churchill, annesi ise Amerikalı güçlü bir satıcının kızı Brooklyn doğumlu kızı Jennie Jerome’du. 19. yüzyıl İngiliz aristokratları ile Amerikalı zenginlerin evlenmesi bir modaydı. Randolph ile Jennie de bu akıma uyarak evliler ve Winston ile Jack adlı iki büyük oldu. Lord Randolph Churchill’in vefatından sonra Jennie, kendisinden 20 yaşındaki küçük şahıslarla iki evliliği daha yaptı.

Başarısız bir öğrenci olan Winston Churchill az kalsın askeri okula giremiyordu:

Winston Churchill okul hayatı boyunca başarısız bir öğrenciydi. Tarih ve İngilizce dersleri tüm dersleri korkutuyordu. Özellikle yabancı lisanlara karşı inanılmaz halde beceriksizdi. Anlattığına tanık olduğu bir Latince imtihanında kendi adını yazıp geçirmesi. Askeri okul imtihanlarında da bu beklentilere devam etti ve iki kere denemesine karşı giremedi. Askeri okul öğrencilerinden yola çıkma en sonunda üçüncü denemede başarılı oldu ama daha düşük bir askeri sınıf olan süvariler zirvesine katıldı.

Winston Churchill’i bir yapan olay, esir kampından kahraman kaçışının:

Winston Churchill’in İngiltere siyasetinde bu kadar değerli bir ismin en büyük nedeni, içimizde bir savaş kahramanı olması. lakin bu kahramanlığı savaş gösterdiği muvaffakiyetler nedeniyle değil, bir esir kampından kaçarak elde etti. 1899’da Güney Afrika’da yaşanan Boer Savaşı’na katılan Winston Churchill, burada hem savaş muhabiri hem de subay olarak göreve çıkıyor.

Winston Churchill’in de içinde bulunduğu tren pusuya düşürüldüğünce arkadaşıyla birlikte esir olarak alındı. Kısa bir vakit geçirdikten sonra gece vakti kampın duvarından tırmanarak koşarak ve bahtına karşı İngiliz kömür madeninin müdürünün konutu çıktı. Burada bir süre saklandıktan sonra Mozambik’e ve oradan da tekrar Güney Afrika’ya idam cezasına tekrar katıldı.

Çanakkale Zaferi az kalsın Winston Churchill’in siyasi mesleğini bitiriyordu:

Birinci Dünya Savaşı sırasında Amiralliğin Birinci Lordu unvanıyla donanma bakanı olarak misyon yapan Winston Churchill, Çanakkale’ye atak satın alacağı veren isimlerden bir adedidir. Hepimizin edinmek üzere Türk milleti olarak destan yazdık ve düşmana yüzbinlerce zayiat verdirdik. Winston Churchill rezil oldu ve o havalandırma havalandırmasına sahip oldu. Başarısız bir asker olsa da da da uygun bir siyasetçi olan Churchill allem yaptı kallem yaptı bir şekilde yine kendini sevmeyi başardı.

Gandhi’nin açlık grevi sırasında “Bırakın ölsün!” demiştir:

Bugün bile varışını zulmettiği halklardan çaldıkları sayesinde İngiltere’nin kolonilerinden bir tanesi de Hindistan’dı. Hindistan, Mahatma Gandhi’nin gösterdiğinde barışçıl bir özgürlük çabasına girdiği vakit bu duruma İlk itiraz eden isim Winston Churchill oldu. Churchill baya baya Gandhi’den nefret ediyor ve onun dış güçlerinin maşası olduğunu söylüyordu. Hatta Gandhi’nin dünya ölümü geçen mahkumiyet grevi sırasında ölmesine verilmesini bilemişti. Winston Churchill, o bölgede yaşayanların barbar olduğunu söyleyen pek çok ırkçı güreşte de bulunmuştu.

İkinci Dünya Savaşı’nın bahtını ateşledikten sonra pek çok güvenlik imza attı:

Dediğimiz üzere, Winston Churchill makus bir asker lakin uygun bir siyasetçiydi. Bu gücü elinde bulunduran İkinci Dünya Savaşı’nda tesirli bir biçim kullandı. Nazilerin Avrupa’yı karıştığı karıştığı işgal ettiği sırada İngiliz parlamentosunda yaptığı “Size kan, zahmet, ter ve gözyaşından öteki hiçbir şey sunamam.” halindeki konuşması büyük ses getirdi. Fransızlar Nazilere boyun eğdiği sırada yaptığı bir başka konuşma ise İngilizleri oldukça gaza çıkardı.

Winston Churchill İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminine yakın yapılan bir seçim kaybetti:

1945 yılının Temmuz ayında yani Naziler ha yenildi ha yenilecek diye beklendiği bir sırada İngiltere seçimlerine gitti. Savaşın mukadderatını adam olarak Winston Churchill’in şekli bir biçim bu seçimi kaybetti. Çünkü kendisi emekçi zıddı bir adam olarak tanınıyordu. Elbette âlâ bir siyasetçi olarak bu durumu kabullendiklerinde hüzünlü bir konuşma yaptı. Daha sonra tekrar allem yaptı kallem yaptı ve 1951 seçimlerini kazanarak tekrar başbakan oldu.

Kaldırmak için ‘demir perde’ terimini kullanan kişi Winston Churchill’dir:

Nazilerin Avrupa’yı işgal etmesi üzerine etekleri tutuşan İngiltere, savaş sırasında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile sonuçlanmıştır. Savaşı kazandıktan sonra ise bu sonucun yerini komünizm düşmanlığına bırakmıştır. Winston Churchill’in yaptığı bir konuşmada kıtaya bir demir perde çektiğini aşırı komünizmin kötülüğünden bahsetmiştir. Bu konuşmadan sonra batılı yönetimler kapsamındaki demir perde terimlerinden alınmıştır.

Winston Churchill, Nobel Edebiyat Mükafatı sahibi bir müelliftir:

Girişte ayrılmamız üzere Winston Churchill emekli gördükten sonra onu yazmaya ve fotoğraf çekmeye adamıştır. Kitaplarında daha çok Hindistan, Güney Afrika ve Sudan anılarından geçiyordu. Babasının da bir biyografisini yazan Winston Churchill,nedendir bilinmez, 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür.

Defalarca yaşama kazaları atlatan Winston Churchill, eceliyle ölmeyi bir muvaffakiyet kabul etti:

Winston Churchill hayatı boyunca pek çok değerli kaza geçirdi ve onların çalıştıracağını öleceğini.Beyin hastalarını geçirmiş, bir köprüden cümbüş olsun diye atlarken böbreğini parçalamış, İsviçre’de bir gölde boğulma Riski geçirmiş, tekraren sefer attan düşmüş, bir gemiden inerken omuzu çıkmış, pek çok kere uçak kazası ve arabası kazasını geçirmiştir ancak mukadderat, sahibi 90 yaşında eceliyle öldütür .

İngiltere siyasetinin en değerli isimlerinden bir tanesi olan Winston Churchill Doğumunun farklı bilgilerinden bahsederek bu sıra dışı karakterin dikkat çekici özelliklerinden bahsettik. Winston Churchill ve dünya tarihindeki doğum tarihi yorumlarını paylaşabilirsiniz.

İngiltere siyasetinin uzun yıllar boyunca en tesirli isimlerinden biri olan Winston Churchill, onun iki dünya savaşında da kritik roller üstlenerek savaşgı yazsını değiştireceklere karar imzalamıştı. Karakteri ve özel hayatı da bir hayli dikkat çekici Winston Churchill Doğum’a giren bir derinlemesine gelin yakından bakalım.

Webtekno

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak Gösterilmeden İzinsiz Yazılar Paylaşılmamaktadır.Telif Hakkı Olan Yazılar için İletişim Kurmanızı Rica Ederiz.

FORUM - ACİL BİLGİSAYARCI - SOHBET - K - Teknoloji - Footer Link - Footer Link