RadyoBALFM.COM – Blog Sayfasına Hoşgeldiniz

Sony, Mocopi İsimli Sensörlerini Tanıttı

01.12.2022
26

Sony, Metaverse ve diğer tüm teknoloji kullanıcılarının gözlemleri hareket takip sensörleri Mocopi’yi bakışı. AirTag cihazlarıki bu sensörler, teknoloji için bir ihtilal olabilir.

Sony, Mocopi İsimli Sensörlerini Tanıttı
Rate this post

Meta ya da eski ismiyle Facebook’un tanıttığı sanal evren, “ geleceğin dünyası ” olarak tanımlanan bu sanal kainatı geçtiğimiz yıllarda bizlerle tanıştırmıştı. Doğal bunun üzerine Meta ve Sony başta olmak üzere pek çok marka VR gözlüklerini Metaverse’e entegre etmek için oluşmaya başladı.

Bugün ise Sony, Metaverse için geliştirdiği yeni sensörleri Mokopi ‘yi canlandırma. Bu küçük sensörler Metaverse için kullanımlarıyla kullanışlı aygıtlar olsa da aslında onları pek çok alanda Kitapyurdu.

Metaverse’ün bir sonraki adımı: Mocopi

Sony’nin bugün tanıttığı Mocopi isimli bu sensörler aslında bileklerinize, kutsanmış, belinize ve ayaklarınıza taktığınız küçük birer alıcı. Apple’ın AirTag’lerine benzeyen dizayna sahip olan bu aygıtlar sayesinde VR dünyasında bir kontrolcüye muhtaçlık duymadan tüm vücudunu sanal dünyaya aktarabileceksiniz . Şayet daha evvel VR kullanarak Metaverse’e girdiyseniz yalnızca başınızın ve ellerinizin olduğu ancak kollarınızı, gövdenizi ve bacaklarınızı görmediğinizi fark etmişsinizdir. İşte Mocopi de tam olarak bu sorunu döndürmek için üretilmiş bir aygıt.

Onlarca kablo ve özel ayarlarla konutlara yönelik çağdaş hareket takip aygıtlarının bilakis Apple AirTag ile sahip olduğu hemen aynı adresleri olan ve yalnızca 8 gram Doğumdaki Mocopi, rastgele bir kabloya ihtiyaç duymadan kullanılabiliyor. USB Type-C ile yaklaşık 90 dakikada şarj olan bu aygıtlar tam 10 saat etkin olarak kullanılabiliyor. Ayrıca bu sensörleri kullanmak için bir bilgisayar bile sınırlamalarınız yok. Sony’nin Mocopi için kullandığınız uygulama sayesinde bluetooth üzerinden eşleştirme yaptığınız korumaları kullanıma hazır modeller ya da kendi tasarladığınız model ile kullanabileceksiniz.

Tam bir “vücut tüketimi” saklamak için 6 sensör gerekiyorve her bir sensörn fiyatı 358 dolar (6667 TL). Yani tam bir Mocopi seti almak istediğinizde cebinizden ayrı 2148 dolar (40.006 TL) çıkması gerekiyor. Mocopi sensörleri, 2023 yılı Ocak ayında satışa sunulacak.

Editörün notu: Mocopi, teknoloji dünyası için bir ihtilal olabilir

Mocopi sensörleri her ne kadar VR dünyası için ehemmiyet taşısa da aslında tüm teknoloji dünyası için ihtilal sınırlar taşıyor. Sony’nin yaptığı fanteziler bu sensörler Birlik, Unreal Engine ve OtoDesk gibi yazılımlarla da uyumlu çalışıyor. Bu da düşük bütçeli yazılımları ve oyun geliştiricilerinin meskenlerinde kendi “ hareket yakalama ” sistemlerini kurmalarını bekler. Sinema sanayisinden örnek vermemiz gerekirse çoklukla düşük bütçeli üretimler berbat görsel efektler nedeniyle gözlemlemek oldukça ortada CGI karakterler sunabiliyor. Mocopi sayesinde bırakın düşük bütçeli sinemaları, amatör kısa sinemalarda bile profesyonellerde bulunabilecek CGI karakterlerini görebileceğiz.

Ayrıca bu sistem dijital ortamdaki karakterinizin tüm uzvlarını yürütmelerini yönetme imkanı sunuyor. Yakın sürüm Sony ve benzeri stüdyolar tarafından yapılacak optimizasyonlar ile God of Ragnarök’u ya da Skyrim’i Mocopi ile oynayabileceksiniz . Bu da daha evvel hiç olmadığı kadar gerçekçibir oyun deneyimi sunabilir.

Mocopi kullanım videosu

Tabii ki bu söylediklerimiz aslında Mocopi’nin var olan güvenliğin yalnızca küçük bir parçası. Mocopi’nin piyasaya sürülmesi muhafazalarıyla birlikte Mocopi ile uyumlu birinci sınıf tasarımları her ne kadar beklentilerimizin altında kalsa da 2023 yılı içinde kullanıcıları tatmin edecek tasarımlarını de görebiliriz. Ayrıyeten Mocopi’nin başarısıyla gerçek sunucu olarak Meta, Samsung ve sonraki teknoloji devlerinden Mocopi gibisi sensörlerin tanıtıldığını görmemiz mümkün.

Webtekno

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak Gösterilmeden İzinsiz Yazılar Paylaşılmamaktadır.Telif Hakkı Olan Yazılar için İletişim Kurmanızı Rica Ederiz.

FORUM - ACİL BİLGİSAYARCI - SOHBET - K - Teknoloji - Footer Link - Footer Link