RadyoBALFM.COM – Blog Sayfasına Hoşgeldiniz

NASA, Ay’a Gidecek Astronotların Yeni Kıyafetini Tanıttı

17.03.2023
6

NASA, astronotların gelecek yıllarda Ay’a ayak basarken giyecekleri kıyafetlerini canlandırıyor. NASA, şaşırtan bir halde koyu renkli bir tasarım tercih etmiş durumda.

NASA, Ay’a Gidecek Astronotların Yeni Kıyafetini Tanıttı
Rate this post

NASA’nın insanlığı yine Ay’a taşıyacak Artemis hücrelerinin birincisi Kasım 2022’de başladı. Birinci iki misyon insansız olarak gerçekleştirilecekken, üçüncü görevde astronotların Ay’a tekrar ayak basmasıhedeflenecek.

Astronotların bu misyonda giyecekleri kıyafetleri hakkında birinci detaylar geçmiş aylarda paylaşılmış olsa da tasarımı ve son hali göstermişti. Ama bugün beklenen duyuru geldi. NASA, Houston Uzay Merkezi’nde aktiflikte aktif olarak yeni astronot kıyafetlerinigösterdi.

İnsanlık, 50 yıl sonra Ay’a bu kıyafetlerle ayak basacak:

NASA ve özel uzay şirketi Axiom Space tarafından genel kıyafet, şu kullanılmış Prototip evinde.Bu nedenle üstte gördüğümüz tasarımın, üçüncü göreve kadar değişmesini bekleyebiliriz.

1972’deki oğlu Ay görevinde bu kıyafetler giyilmişti:

Kostüm, astronotlara neler sunacak?

NASA’nın yeni astronot kıyafeti, bugüne kadar kullanılan kıyafetlerde pek sağlanamayan hareket performansı ve arşivleri sunacak. Ayrıyeten kıyafet, NASA’nın yorumuna ABD bayan ve erkek halkının %90’ına uyumlu olacak. Bu da astronotların kıyafetlerini giymek için özel idmanlar ve beslenme programlarını takip etme zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Kıyafette bulunacak hayat dayanak sistemleri, basınç iç kıyafetleri ve elektronik sistemler aksiyom uzayı tarafından geliştirilmeye devam edilecek. Kıyafetin tasarımı, sınırlandırılması, sertifikalandırılması, üretimi ve uçuş eğitimlerinin verilmesi gibi işlemlerin tamamı da Axiom Space’e emanet edilmiş durumda.

Artemis III görevi ne vakit?

Artemis III görevi için net bir tarih verilemiyor. Ama NASA, vazifesi 2025 yılı içindegerçekleştirmeyi planlıyor.

Webtekno

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak Gösterilmeden İzinsiz Yazılar Paylaşılmamaktadır.Telif Hakkı Olan Yazılar için İletişim Kurmanızı Rica Ederiz.

FORUM - ACİL BİLGİSAYARCI - SOHBET - K - Teknoloji - Footer Link - Footer Link