RadyoBALFM.COM – Blog Sayfasına Hoşgeldiniz

Dünya Kupası’ndaki Yapay Zekâlı Topun İçindeki Şey Ne?

25.11.2022
34

Dünya çapında futbolun en büyük tertibi olan Dünya Kupası 2022 yılında Katar’ın konutuna ev sahipliği yapmaya başladı. Dört yılda bir turnuva …

Dünya Kupası’ndaki Yapay Zekâlı Topun İçindeki Şey Ne?
Rate this post

Dünya çapında futbolun en büyük tertibi olan Dünya Kupası 2022 yılında Katar’ın konutuna ev sahipliği yapmaya başladı. Dört yılda bir turnuva, olağanda Haziran-Temmuz yapılırken bu yıl ise Kasım-Aralık periyodundagerçekleştiriliyor.

Dünya Kupası demek, yeni bir turnuva topu demek. Pek çok futbol tutkunu, turnuvalara özel topları merak ediyor. Bu topların sesi, Adidas tarafından 2022 Katar Dünya Kupası için üretilen Al Rihla.

Söz konusu turnuvalarda kullanılan toplarTüm futbolseverlerde bir ortaya çıkması merak ediliyor.

zira ezilmiş teneke kutu, pet şişe, Kames 9 kat top,ıslandığında 4 tonluk elektriğe ve hıza gelince bayıltan soyulmuş meşin yuvarlaklarda futbol oynamak için izlemek isteyenler bu evrimi dikkat alımlı.

Genel dizayna bakalım:

Al Rihla, yüksek süratli oyun uygunolan bir top ve topun ismi Arapçada “ yolculuklar” manasına geliyor. Topun dizaynında Katar’ın mimarisinden , ülkenin sembolü olan teknelerden ve Katar bayrağından ilham alındığı belirtiliyor. Beyaz renk ise ülkenin inci kesimine bir hürmet duruşu.

adidas bu topta 20 panelli bir tasarım tercihinde bakım ve paneller yakınlaşma dikilmemiş, onun yerine kimyasallarla ve ısıyla birleştirilmiş. Sıcak bir bölge oynanacak olan maçlarda topun problem yaratmaması için dış kısım bir kabuk gibi tek kesim olacak şekilde kullanılıyor. Bazen topun daha isabetli ve kullanılmış olması amaçlıdır.

Çevreye de kıymet veren adidas , bu nedenle, Dünya Kupası tarihindeki en iyi maçları birinci olan teknik direktörler ve mürekkepler tarafından tercih edilen en iyi kaynaklar. Ancak topun dizaynındaki temel ilgi çekici nokta dışında da özellikler değil, içinde.

Akıllı futbol topu mu o?

Alman spor firması bu topu tasarlarken oynamanın doğru ilerlemeyi tercih etmişti. Topun yüksek tempolu maçlarda daha süratli ve isabetli olmasını sağlayacak CRT kurucuları yapı birinci dikkat çekici nokta. Kaldı ki firma, topu sadece rastgele şutlarla değil, rüzgar tünelleriyle de test etti. Topun merkezinde bulunan sensör de 500 veriyi geçmek top bilgi merkezlerine gönderiyor. Bu da yarı otomatik ofsayt sistemi için hem de oyuncu değerlendirmeleri için değerli.

TCMB(Connected Ball Technology – İlişkili Top Teknolojisi) ismi verilen bir sistem, topun içerideki sensörleri kullanarak maç sırasında bilgi paylaşımında bulunuyor. Bilhassa VAR sistemi için bu sensörlerin açıklamaları büyük değer taşıyor. Çünkü topun tam pozisyonu, tam olarak hangi anda ayaktan çıkıyor, yapay zekanın da kullanılabileceği kesin olarak bilinebiliyor.

Bu topun içi de olağanda olduğu gibi yalnızca gazla dolu değil. Topun içinde orta bölge Süspansiyon sistemi adı verilen bir yapı bulunuyor. Bu yapı da 500Hz iç ölçüm ünitesini bağlantıye ve muhafazaya aktarır. Örümcek-Adam’ın ağlarına takılmış olarak istikrarda duruyor, bir oraya bir buraya savrulmuyorlar. Bu sensörler ve çipler, indüksiyon ile şarj edilebiliyor.

Peki Dünya Kupası topu Rihla sahiden yeterli mi?

Önce vücudumuzdaki hayvanlara bakalım:

1986 Dünya Kupası topu olan Aztek , vücut eğitimi derslerindeki çimento torbası yüküne sahip futbol üstlerinin da atası ve birinci Dünya Kupası topunun birincinin tahmincisi olsa da, Adidas’ın parladığı yıl 2002 idi. Milli Dünyalarımızın 3.sü olduğu o turnuvada kullanılıyor Ateşnova, özel üçgen dizayna sahip birinci toptu ve biraz garip olsa da çok beğenilmişti.

Sonraki turnuvalarda da özel toplar üretmeye devam etti lakin bu topların bir parçası hayal gücünde kaldı. 2006’daki turnuvada olayları takım geyiği İstikrarsız bir üst olarak akılda kalıcı olarak genellerde kaldı. Adidas ise bir sonraki turnuvada Teamgeist’i mumla aramamıza neden olacak bir topla kuşatma çıktı: Jabulani.

8 panelli bu enteresan top gerçek bir baş belasıydı ve kalecilerin kaygılı rüyasıydı . İstikrarsız seken, yerden sekince hızlanan, garip garip açılarla hareket eden bir toptu. Bu nedenle yeni topu pahalandırmak için öncelikle birkaç maça çıkmayı beklemek daha gerçek geldi. Birinci dört maç sonunda topun genel olarak görevden birini söylemek mümkün.

Al Rihla ise daha düzgün bir üst gibi görünüyor.

Yüzeyi işçiliği azaltacak yapı olması için gerekliliğince üst düzey bir birinci dokunuşa sahip olmayan oyuncular zorlayacak bir üst olan Al Rihla, tek üst oynandığında ise kolay yönlendirilebilen bir yapıya sahip. Bu da keskin ve isabetli paslar daha atabilen, tempoyu arttırabilen Nihai kararlılık var olacaktır.

genel olarak topun dokunarak havalanabildiğini Gördüğüm ki, pek çok kadro da bu nedenle topu daha yüksekten aktarmayı tercih etti. Zati yere paralel atılan düz uzun topların denetiminin de bu topta o kadar kolay olmazsa göze çarpar. Ayrıyeten topun yapısı orta-kafa-gol ve tek vuruşla gol için pek ülkü, çok hızlı ve düz gidebiliyor. Topun yüzeyi, golf topundaki yaklaşık ufak pürüzlere sahip olduğu için oynanışı etkilemese de topun havasının etkisinden daha az etkilenmesini sağlıyor.

Al Rihla’nın memurları fiyatı 2.939 TLolarak belirlenmiş lakin daha ucuz alternatifleri de bulunuyor.

Webtekno

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak Gösterilmeden İzinsiz Yazılar Paylaşılmamaktadır.Telif Hakkı Olan Yazılar için İletişim Kurmanızı Rica Ederiz.

FORUM - ACİL BİLGİSAYARCI - SOHBET - K - Teknoloji - Footer Link - Footer Link