RadyoBALFM.COM – Blog Sayfasına Hoşgeldiniz

ABD’de Temsilciler Meclisi krizi bitti

07.01.2023
16

ABD Temsilciler Meclisi’nin yeni lideri Kevin McCarthy oldu. Meclis üyelerinin ülke tarihinde son 100 yılda gibisi görülmemiş bir biçimde meclis liderini seçmek için 4 günde 15 kere oylamaya gitti.

ABD’de Temsilciler Meclisi krizi bitti
Rate this post

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinde yapılan 15. kilise yapısı meclis başkanlığına Kevin McCarthy seçildi.

8 Kasım 2022’deki orta seçimlerin akabinde 3 Ocak’ta yeni yasama periyoduna başlaması beklenen, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde lider seçimleri sona erdi.

Oylamanın 4’üncü gününde Washington saatiyle 22.00’de bir gecenin yarım saatinden sonra belirli olduğu için sonraki güne kadar uzayan oylamanın 15. türü, Cumhuriyetçilerin çoğunluk başkanı Kevin McCarthy, 216 oyla meclis lideri seçildi.

Birinci çeşitten Demokratlar adaylarından Hakeem Jeffries’e 212 oy yoğunluğundaki Cumhuriyetçiler partisinin görüşlerinin ayrılığı nedeniyle McCarthy, lider düşünmek için gerekli olanı bir türlü sağlayamadı.

Benzer bir durum, Amerikan tarihinde en son 100 yıl önce yaşanmıştı.
15. çeşitte gelenler 6’ya düşen muhalif Cumhuriyetçilerin durum değiştirmesi boş oy atması, koruları olarak, 216 oyla toplam oy kullananlar içlerinde tuz ağırlıklarını yakalayan McCarthy’nin ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi yeni Lideri’nin bırakılması sağlandı.

Pazartesi günü eski Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin, kürsünün tokmağını McCarthy’e teslim etmesi bekleniyor. Daha sonra milletvekilleri yemin ederek yaşama operasyonlarına baş edebilecekler.

14. oylamada Cumhuriyetçiler gergin anlar

Cumartesi mahallî saati 22.00’ye ertelenen 14. oylama öncesi Cumhuriyetçi aday McCarthy, muhalif partilileri ile yaptığı uzun müzakereler sonunda, hedeflenmek için gerekli oylara vermeyeceğinden emin kullanma. Lakin oylama görevlileri, muhalif son altı Cumhuriyetçi üyelerin ikisi boş ve dördü farklı isimlere oy atınca, genel olarak salt çoğunluk sağlanamadı.

Hayal evlerinde yaşayan McCarthy muhalif yerleşimlerine yöneldi. Bu ikna girişimi tartışmaya dönüşürken Florida temsilcisi Matt Gaetz’in parmağını sallayarak McCarthy’e süregeldiği, meclis kameralarına yansıdı. Bunun üzerine McCarthy sırtını dönerek yerine yönelirken öteki bir Cumhuriyetçi temsilci muhalif parti arkadaşlarına dönerek bağırmaya başladı, bir öteki Cumhuriyetçi ise ağzını kapatarak onu geri çekmeye çalıştı. Mecliste “medeni olmak” sesleri yükselirken McCarthy tartışmayı sakinleştirmek için muhaliflerin sırasına geri geldi. Oylamanın bir gün daha ertelenmesi için yoklama yapılırken, muhaliflerin başını çeken Gaetz, McCarthy’nin hakikate geldiğini, tüm muhaliflerin oy kullanarak hal değiştirdiğini söyledi. Bunun üzerine 15. defa yapılan oylamada McCarthy sonunda istediği hamleye ulaştı.

Başkan nasıl seçiliyor?

435 üyeli Temsilciler Meclisinde bölümler Cumhuriyetçiler 222, Demokratlar 213 koltuğa sahip. Ancak Demokratlardan 1 sandalye, Virginia’dan seçilen Demokrat siyasetçi Donald McEachin’in 28
Kasım 2022’de vefat etmesi üzerine boş kalmıştı. McCarthy’nin lider seçilebilmesi için Meclis dışında olan 218 üyenin oyunu alması gerekiyor.

Ancak bu baraj onun bir milletvekilinin bir üyesi konumunda bulunuyor. Yapılan son oylamada 6 milletvekili rastgele bir adaya oy vermek için baraj 215 oldu ve McCarthy lider seçilebildi.

ABD tarihinde son 100 yılda bir ilk

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri ülkesinde son 100 yılda gibisi görülmemiş bir biçimde 4 çekirdek meclis liderini seçmek için 15 kere oylamaya gitti.

Muhafazakar Cumhuriyetçilerin McCarthy’e muhalefetleri, lider seçimi için hiçbir oylamada kâfi çoğunluğa ulaşılamamıştı.

McCarthy, oğlu olarak adaylığına itiraz eden Cumhuriyetçi vekillerle görüşerek müzakerelerde ilerleme kaydettiğini lakin şimdi uzlaşıya varılamadığını gördü.

Yeni Temsilciler Meclisi Lideri, bu kadar uzun süren bir oylamanın akabinde nasıl meclisi yöneteceğine dair tartışmalar ise “İşin hoş yanı bu. Tam da bu kadar uzun sürdüğü için nasıl ilerleyeceğimizi öğrenmiş olduk.” cevap verme

McCarthy’nin muhafazakâr Cumhuriyetçilerle müzakerelerde, meclis liderinin görevinden alınması için yapılması gereken oylamada 1 milletvekilinin teklifinin kâfi olması, milletvekillerinin üst düzey görevine getirilen mühlet limiti, hudut kurtuluş yasa organı, tasarlanmış meclislerin ten geçmesi yordamı ve meclis inşa silahlandırma ile ilgili bir komitenin kurulması yer aldı .

Kevin McCarthy kimdir?

1965 doğumlu Kevin McCarthy, birinci defa 2006’da Cumhuriyetçi Partiden Kongre üyesi seçildi. Aslen iş insanı olan Californialı siyasetçi, 2018’den bu yana Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerin büyüdüğü ebeveyni olarak misyon ediniyor.

Trump’ın sıkı destekçilerinden McCarthy, 2020’deki başkanlık seçimlerinde Trump’ın yanında yer almıştı. Daha sonra seçimlerin yasallığını kabul eden Cumhuriyetçi siyasetçi, 6 Ocak 2021’de Kongre binasına yönelik saldırıyı da kınamıştı.

Bloomberg HT

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak Gösterilmeden İzinsiz Yazılar Paylaşılmamaktadır.Telif Hakkı Olan Yazılar için İletişim Kurmanızı Rica Ederiz.

FORUM - ACİL BİLGİSAYARCI - SOHBET - K - Teknoloji - Footer Link - Footer Link